Veiksniai, kurie prisideda prie vystymosi delsos

Apžvalga

Susilpnėję vystymosi sutrikimai atsiranda tada, kai vaikas tuo pačiu metu kaip ir kiti vaikai nepasiekia raidos etapų, pavyzdžiui, važiuodami, sėdėdami, vaikščiodami ir kalbėdami. Yra penki pagrindiniai vystymosi delsimo kategorijos: bendras variklis, švelnus variklis, kalba, pažintinis ir socialinis. Vystymosi vėlavimo pavyzdys yra 4 metų vyras, kuris nekalba. “Mano vaikas neribojamas” aiškina, kad vaikai dažnai yra atidedami daugiau nei vienoje srityje. Pavyzdžiui, kalbos ir kalbos problemų turintis vaikas taip pat gali turėti kognityvinių ar socialinių vėlavimų.

Genetiniai veiksniai

Genetiniai veiksniai sukelia tam tikrą vystymosi delsimą. Tai apima tokias diagnozes kaip Dauno sindromas, Trapumas X sindromas, Rett sindromas ir raumenų distrofija. Visa tai sukelia daugybę vėlavimų, kurie daro įtaką fizinei, komunikacijai ir socialinei plėtrai. Dauno sindromas gali sukelti vėlavimą keliose smegenų funkcijos sutrikimų srityse. Kita vertus, raumenų distrofija daro įtaką pėsčioms, kvėpavimui ir kitoms raumenų funkcijoms, bet ne smegenims.

Biologiniai veiksniai

Biologiniai veiksniai gali turėti įtakos vystymosi vėlavimui. Tai apima klausos praradimą, regos praradimą, apsinuodijimą švinu ar galvos traumą. Šie biologiniai veiksniai sukelia vėlavimą nuo lengvo iki stipraus. Lengvas galvos traumas gali sukelti vėlavimą, kuris yra grįžtamas fizinės ar profesinės terapijos metu. Arba gilus klausos praradimas gali sukelti visą gyvenimą trunkančius klausimus, susijusius su bendravimu.

Nėštumo veiksniai

Nėštumo ir gimdymo problemos gali trukdyti vystytis. Su vaistais susiję su nėštumu susiję klausimai yra Rh nesuderinamumas (kraujo nesuderinamumas), alkoholio ir vaistų poveikis, virusinės infekcijos ir toksemija (kraujui perduodamos toksiškos medžiagos). Darbo ir gimdymo metu gali atsirasti sunkumų, dėl kurių atsiranda vystymosi sutrikimų. Tai yra ilgalaikis ar sunkus darbas, dėl kurio galvos traumos ar deguonies stygius. Be to, ankstyvos ar mažos gimimo svorio kūdikiai gali patirti vystymosi sutrikimų.

Aplinkos faktoriai

Vaikas aplinką ir auklėjimą gali sukelti vystymosi vėlavimą. Aplinkos problemos pavyzdys yra nepaisymas ir piktnaudžiavimas. Dr. Bruce Perry, “ChildTrauma.org” įkūrėja ir Čikagos Šiaurės vakarų universiteto medicinos mokyklos psichiatrijos ir elgsenos mokslų profesorė, pabrėžia, kad nuolatinės priežiūros trūkumas ankstyvoje vaikystėje gali sukelti variklio, kalbos, socialinės ir kognityvinės raidos vėlavimą. Kiti aplinkosaugos aspektai, dėl kurių atsiranda vystymosi sutrikimų, yra tėvų depresija, imunizacijos trūkumas ir nepakankama mityba.