Progesterono poveikis gimdos gleivinei

Pasirengimas nėštumui

Menstruacinis ciklas vyksta pagal tikslų modelį, kurį lemia skirtingų hormonų, kurie sąveikauja vienas su kitu, išleidimas. Progesteronas, kurio gamyba padidėja antrojoje mėnesinių ciklo pusėje, vaidina lemiamą vaidmenį ruošiant gimdos gleivinę embriono implantavimui. Iš raudonojo korpuso, ovuliuojančio folikulo likučių, po ovuliacijos gaminamas progesteronas. Progesterono išsiskyrimas antrojoje menstruacinio ciklo pusėje, vadinamo liuteinine faze arba sekrecijos faze, yra būtinas implantuojant besivystančią embrioną.

Pasiruošimas naujam menstruaciniam ciklui

Geležinis pamušalas, endometriumas, susideda iš dviejų audinių tipų, stromos, atramos struktūros ir liaukų, palaidotų stromoje, aiškina Hareto Klimanas, Yale universiteto medicinos mokyklos M.D. Pirmojoje menstruacijų ciklo pusėje endometriumas sugriežtinamas, nes padidėja estrogeno kiekis, o tai reiškia, kad stroma ir liaukos ląstelės dalijamos. Po ovuliacijos padidėjęs progesterono kiekis sustabdo endometriumo ląstelių paplitimą. Progesteronas brandina stromą ir liaukas, paverčiant jas ląstelėmis, kurios gali maitinti ir palaikyti besivystančią embrioną. Gliukozės kiekis gimdoje didėja, o pamušalas susitraukia su papildomu skysčiu ir maistinėmis medžiagomis.

Nėštumo priežiūra

Jei embrionas neimplantas, lūpų korpusas nustoja gaminti progesteroną ir pradeda degeneruotis po maždaug 14 dienų, paaiškina “Merck Manuals Online” medicinos biblioteka. Dėl to gimdos gleivinės suskaidomos ir išslydo kaip gimdos sutartys, kurios prasideda, kai progesterono kiekis sumažėja. Pasibaigus sustorėjusioms pamušalinėms patalpoms, prasideda naujas mėnesinių ciklas.

Jei atsiranda nėštumas ir embrionų implantai, audinys, kuris išsivystys į placentos užuominas į gimdos gleivinę ir gamina žmogaus chorioninį gonadotropiną arba hCG. Savo ruožtu žmogaus chorioninis gonadotropinas, kuris pasireiškia šlapimu ir kraujo nėštumo testas, teigiamai veikia, todėl ląstelių korpusas suskaidomas, todėl progesterono gamyba vyksta tol, kol placenta perims progesterono gamybą vėliau nėštumo metu, pensininkas Harvardo profesorius John Kimballas, Ph.D. Teigia savo tinklalapyje “Kimball’s Biology Pages”. Progesteronas palaiko sekretorinį gimdos gleivinę, toliau maistinių medžiagų tiekimą besivystančiam embrionui, taip pat sumažina gimdos susitraukimus, kurie gali sutrikdyti implantaciją.